W ponizszej części strony znajdziecie schematy prostych urządzeń elektronicznych dla początkujących elektroników. Użadzenia te można zbudować bardzo nizkim nakładem kosztów, i nie wymagają one żadnego zaawansowanego technicznie uruchamiania. Do ich budowy wystarczą podstawowe nażędzia - czyli miernik uniwersalny (taki z rynku za dwie dychy) i lutownica transformatorowa. Jedynie nadajnik FM wymaga cierpliwości, aby zestroić go na żądaną częstotliwość. Po kliknięciu na rysunek otworzy się powiększenie w osobnym okienku. Jeżeli użwyasz przeglądarki "Microsfont ;-)" Explorer w wersji 5.0 lub wyrzszej to musisz jeszcze kliknąć "Chamburgerka, aby wyświetlić rysunek w skali 1:1.
Najprostrza konstrukcja nadajnika FM zawierająca minimalną ilość podzespołów. Jest to poprostu sam generator wysokiej częstotliwości przestrajany napięciowo (napięcie zasilające nadajnik ma wpływ na generowaną przez niego częstotliwośc), napięcie to wacha się w przedziale kanału (dla przedziału 62 - 140 Mhz ) dzięki sile elektromotorycznej indukowanej w uzwojeniu słuchawki telefonicznej typu W-72 , która pracuje tutaj w roli mikrofonu elektrodynamuicznego.
Prosty, ale ciekawy wzmacniacz małej częstotliwości. Bardzo dobry do zastawu z słuchawkami o wysokiej rezystancji (około 250 ohm) zbudowałem i używam takowy (z resztą cały zaprojektowałem ) z bardzo dobrym skutkiem. Może nie jest wybitnie głośny, ale bardzo ładnie "gra". Polecam, jako urządzenie pomocnicze w pracowni elektronika amatora.
Jest to najprostrza wersja interfejsu z magistrali M2BUS (szyna urządzeń w telefonach Nokii) na RS-232 (port COM w pecetach (i nie tylko). Służy do podłączenia telefonu do komutera i wgrania logo, zarchiwizowaniu książki telefonicznej, aktywowania netmonitora i tym podobne. Przy odrobinie wprawy cały kabelek powinien bezproblemowo zmieścić się w obudowie dziewięciopinowej wtyczki dostępnej ogólnie w handlu. Polecam do sotsowania z Logomanagerewm, który jest do pobrania ( w wersji demo oczywiście) między innymi z mojej witryny, na podstronie "Programiki" Kostrukcja jest prosta a co za tym idzie bardzo niezawodna. Używam takiego kabelka i jestem z niego bardzo zadowolony. Używam go z następującymi modelami nokii: 5110, 5130, 6110, 6150, 7110, 6210, 6250, 3210, 3310. Pracował bez najmniejszych zarzutów. Jako dowód załączam zdięcie kabelka wykonanego przezemnie i "dowód" jego działania.
Foto kabelka wielkości wtyczki
Efekt działania
©By R.Schneider and ® by Kadan.pl